Endast för MS Internet Explorer användare: "Om du inte ser knapparna under rubriktexterna ovan, tryck på iconen med den brustna sidan i adressfältet högst upp!"
Klicka här för mer hjälp!

Långa            Korta            Historia            Alla Cupvinnare från 1977

Långa cupen 2019

Rösjön Bogesund Altorp Lilla Flaten Gullsjön Mörtsjön Skavlöten Kaanaan
Plac Förnamn Efternamn T1 T2 T3 T4 T5 T6 T7 T8 Poäng Cupen
1 Harald Bauer 20 15 19 17 17 88 52
2 Nils Liliedahl 20 20 20 20 80 60
3 Mårten Axelsson 19 15 20 18 72 68
4 Svante Frid 17 17 18 19 71 69
5 C-G Boström 18 19 18 55 85
6 Anders Lindgren 16 18 17 51 89
7 Magnus Areskoug 15 16 15 18 46 94
8 Truls Liliedahl 14 14 12 17 40 100
9 Erik Gyllenstierna 20 19 39 101
10 Kurt Andersson 19 18 19 37 103
11 Olle Hillgren 16 16 124
12 Charlotte Arvidsson 16 16 124
13 Alexander Andrén 16 16 124
14 Ebba Liliedahl 15 15 125
15 Bernström Petter 14 14 126
16 Samuel Andrén 14 14 126
17 Jan Falk 13 13 127
18 Christoffer De Jonnce 13 13 127

Korta cupen 2019

Rösjön Bogesund Altorp Lilla Flaten Gullsjön Mörtsjön Skavlöten Kaanaan
Plac Förnamn Efternamn T1 T2 T3 T4 T5 T6 T7 T8 Poäng Cupen
1 Anders Christensson Chibba 19 18 20 17 20 15 17 126 14
2 Leif Lundquist 20 20 19 19 20 18 116 24
3 Helen Wohlin Lidgard 13 17 18 20 16 13 97 43
4 Martin Ritzén 15 15 17 16 15 78 62
5 Mats Lundblad 18 19 19 19 75 65
6 Per  Unger 9 15 17 11 14 66 74
7 Gunnela Mogensen 10 14 16 13 12 65 75
8 Göran Andersson 17 18 35 105
9 Ebba Liliedahl 18 14 16 32 108
10 Carl Areskoug 16 15 31 109
11 Christina Frid 16 13 29 111
12 Lisa Bergman 12 12 24 116
13 Ann-Marie Rees-Andersen 20 20 120
14 Hugo Christensson Chibba 19 19 121
15 Kjetil Skarmyr 19 19 121
16 Petra Skarmyr 18 18 122
17 Jan Falk 18 18 122
18 Marianne Hamilton 17 17 123
19 Ann  Sjöberg 0 16 16 124
20 Lotta Liliedahl 14 15 14 126
20 Birgitta Areskoug 14 14 126
20 Malin Carner 14 0 14 126
20 Ebba Bergman 12 12 128
20 Lotta Brynolf 8 8 132
21 Anna Tikanen 7 7 133
22 Anna Blomgren 20 0 140

Historia

Cupen i AOK har sitt ursprung i en idé av Per Lannge som på påskdagen 1977 skriver om en ny "åldersmanipulerad poängtävling". Några utdrag:

Nuvarande regler

Än i dag är det ingen som kunnat överträffa Pelles idéer så i princip gäller dessa med några små justeringar. För att förtydliga så gäller följande:

De 20 bästa i varje lopp får poäng i cupen. 20 poäng till 1:an, 19 poäng till 2:an osv ner till 1 poäng för den som kommer på 20:e plats.

Alla börjar säsongen på 140 poäng och sen drar man bort poängen för de 7 bästa loppen under säsongen, och den som har minst poäng kvar har vunnit! Den matematiskt bevandrade inser snabbt att det teoretiskt går att komma ner till 0 poäng om man vunnit 7 lopp (minst).

Handikapp

För att utjämna oddsen lite så finns det ett sofistikerat handikappsystem som innebär att man drar av tid innan man beräknar resultatlistan och fördelar cuppoängen.

Damer drar bort 6 minuter på långa banan och 4 minuter på korta

Är man över 45 år drar man bort ½ min per år

Är man över 60 år på långa banan, respektive 70 på korta banan, drar man bort ytterligare ½ min per år, dvs totalt 1 min per år. Och när man fyllt 80 så får man ytterligare en minuts handikapp per år.

 


Tidigare cupvinnare

År

Långa banan

Korta banan

1977 Per Lannge Nils Liliedahl
1978 Henning Hamilton Torsten Rönn
1979 Henning Hamilton Marianne Hedlund
1980 Henning Hamilton Marianne Hedlund
1981 Henning Hamilton Torsten Rönn
1982 Marianne Hedlund Ulrika Karlsson
1983 Nils Liliedahl Folke Löfström
1984 Nils Liliedahl Olle Berglund
1985 Nils Liliedahl Egon Åsling/Stefan Berglund
1986 Lars Ljungberg Charlotte Areskoug
1987 Per Naucler Curt Hunhammar
1988 Gustaf Richert Åke von Schmalensee
1989 Gustaf Richert Maria von Schmalensee
1990 Nils Liliedahl Charlotte Areskoug
1991 Nils Liliedahl Birgitta Areskoug
1992 Gustaf Richert Jonas Unger
1993 Nils Liliedahl Lars Wohlin
1994 Gustaf Richert Birgitta Areskoug
1995 Anders Areskoug Henrik Melin
1996 Nils Liliedahl Erland Hultenheim
1997 Nils Liliedahl Erland Hultenheim
1998 Nils Liliedahl Henning Hamilton
1999 Nils Liliedahl Erland Hultenheim
2000 Nils Liliedahl Charlotte Areskoug, Marianne Hamilton
2001 Nils Liliedahl Svante Sundelöf
2002 Nils Liliedahl Henning Hamilton
2003 Nils Liliedahl Henning Hamilton
2004 Nils Liliedahl Ebba Liliedahl
2005 Nils Liliedahl Henning Hamilton
2006 Nils Liliedahl Henning Hamilton
2007 Nils Liliedahl Åke Sander
2008 Nils Liliedahl Henning Hamilton
2009 Örjan Frid Henning Hamilton
2010 Nils Liliedahl Henning Hamilton
2011 Nils Liliedahl Marianne Hamilton
2012 Nils Liliedahl Bengt Åhlander
2013 Nils Liliedahl Leif Lundquist
2014 Nils Liliedahl Leif Lundquist
2015 Harald Bauer Leif Lundquist
2016 Harald Bauer Leif Lundquist
2017 Leif Lundquist Marianne Hamilton
2018 Nils Liliedahl Mats Lundblad